در آستانه تعیین تیم اقتصادی دولت دوازدهم مطرح شد؛
۱۳۹۶/۴/۲۰

۸ پرسش کلیدی از روحاني درباره سیاستهای پولی

در آستانه تعیین تیم اقتصادی دولت دوازدهم - به خصوص رئیس کل بانک مرکزی- ۸ پرسش کلیدی و مهم از دکتر حسن روحانی رئیس جمهور درباره سیاستهای پولی مطرح است که باید به آنها پاسخ شفاف داده شود.

دولت یازدهم روزها و هفته های پایانی خود را سپری می کند و این روزها رایزنی ها برای چیدمان کابینه دوازدهم آغاز شده است. اینکه تکلیف تیم اقتصادی دولت چه می شود؟ مهمترین پرسشی است که فقط حسن روحانی رئیس جمهور به طور دقیق می تواند به آن پاسخ دهند.
در این میان، یکی از اضلاح مثلث تیم اقتصادی دولت بانک مرکزی است که عملکرد چهار ساله پرهزینه و پر سر و صدای ولی اله سیف، مقامات ارشد دولت را به این مسیر هدایت می کند که تغییر در تیم اقتصادی دولت باید از این بخش آغاز شود؛ وگرنه دولت دوازدهم در تحقق وعده هایش با چالشهای بزرگی مواجه خواهد شد.


حال ۸ پرسش کلیدی و مهم از رئیس جمهور درباره سیاستهای پولی در آستانه تعیین تیم اقتصادی دولت دوازدهم به خصوص رئیس کل بانک مرکزی مطرح است.
1-نقش نهاوندیان به عنوان نماینده جنابعالی در شورای پول و اعتبار چیست و تاثیر گذاری های ایشان تا کجا در سیستم بانکی کشور ادامه خواهد داشت؟


2-رابطه بین آقای نهاوندیان و آقای سیف رییس کل بانک مرکزی در وقایع اخیر جای تامل و وارسی ندارد؟

3-آیا جنابعالی هرگز بازخورد نقش و تاثیر گذاری های نهاونديان  را در شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار داده اید؟

4- سیاست های پولی در دوره های  ریاست جمهوری شما در شورای پول و اعتبار که با نهاوندیان و سیف به تصویب شده  و به اجرا گذاشته شده ، بیانگر مواضع جنابعالی است یا آقایان پیگیر زیاده خواهی های بعضی از تجار رانت خوار بوده اند؟

5-زیان های عملیاتی سیستم بانکی در اثر سیستم پولی از نظر جنابعالی مورد تایید است؟

6-تصمیمات پولی بانک مرکزی و نقش بی بدیل نهاوندیان در این تصمیمات نباید توسط کارشناسان منصف و اقتصاد دانان دلسوز مورد ارزیابی شما در آستانه تغییرات دولت و کابینه قرار گیرد؟

7-بحث های انحرافی در رابطه با سیستم بانکی و اقدامات بانک مرکزی در این ارتباط و تصمیمات یک سویه غیر کارشناسی توسط بانک مرکزی تا چه وقت ادامه خواهد داشت؟

8-آیا به عمق رکود و رنجی که بدنه اقتصادی کشور از اقدامات بانک مرکزی متحمل می شود پی برده اید؟نباید برای پاراداین شیفت این نگرش ویران کننده فکری اساسی شود؟


به هرحال، امیدواریم رئیس جمهور فردی مستقل، مقتدر و با کفایت را برای ریاست کلی بانک مرکزی تعیین کند تا از سویی، دیگر شاهد قفل خزانه بانک مرکزی به روی تولیدکنندگان نباشیم و از سوی دیگر، بازی خطرناک بانک مرکزی با سپرده های مردم - ناامن شدن سپرده گذاری در بانکها و موسسات دارای مجوز با شایعه پراکنی و اطلاع رسانی غیر هوشمندانه و بی موقع- هم پایان یابد

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.