تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن بین چابهار و «گوادر» امضاء شد
۱۳۹۴/۱۱/۱۱
ایران و پاکستان برای احداث راه آهن بین دو شهر بندری چابهار و «گوادر» تفاهمنامه امضاء کردند.

ایران و پاکستان برای اتصال دو شهر بندر چابهار و چاودار تفاهم‌نامه‌ امضا کردند. این تفاهم‌نامه در اجلاس 3 روزه که بین دو کشور که در ایالت «گوتا» برگزار شد به امضاء رسید.

محور اصلی این اجلاس کمیته بررسی افزایش فعالیت‌های مرزی ایران و پاکستان برای جلوگیری از نفوذ تروریست به خاک دو کشور و انجام فعالیت‌های تروریستی بود.

دو کشور همچنین توافق کردند تا نظارت‌های خود در مرزها را بیشتر کنند و تجهیزات نظارتی بیشتری نصب کنند. در این اجلاس 5 تفاهم‌نامه همکاری در زمینه نظارت‌ مرزی بین دو کشور امضا شد. همچنین ایران و پاکستان توافق کردند که 5 بازارچه مرزی ایجاد کنند.

علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اجرای خط آهن بین چابهار و چاودار دسترسی پاکستان به اروپا را بیشتر می‌کند.

همچنین طرف پاکستانی اعلام کرد که روابط دو کشور ماندگار و متنوع خواهد بود و باعث نفع بردن هر دو کشور در سطح بالا خواهد شد.

همچنین نمایندگان دو کشور بر لزوم افزایش امنیت و نفوذناپذیری مرزها و تلاش برای کنترل‌ بیشتر قاچاق دارو، اسلحه و مهاجران غیرقانونی تأکید کردند. هر دو طرف به این مسئله که نفوذپذیری مرزها باعث تنش و ناامنی خواهد شد، تأکید کرد. 

 

 
  print
 
 

اخبار مرتبط

 

 

 
 

© 2015 تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه اقتصاد ملی نیوز می باشد.