١٤٠٠/٠٧/١٢ ١٠:١٦ ق ظ
کد خبر : ٤٠١٤٧٧
عادل فردوسی پور
دلیل حذف عادل فردوسی پور از تلویزیون چیست؟
اقتصاد ملی: عادل فردوسی‌پور، مجری جوان و پرطرفدار یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون ایران، بهمن سال ۹۸ مجوز پخش برنامه ای با نام 99 را از وزارت ارشاد گرفت. اما برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز "ساترا" هم بود.
به گزارش اقتصاد ملی:  عادل فردوسی‌پور، مجری جوان و پرطرفدار یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون ایران، بهمن سال ۹۸ مجوز پخش برنامه ای با نام 99 را از وزارت ارشاد گرفت. اما برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز "ساترا" هم بود.

این در حالی است که مشاور روحانی خواستار برگشت عادل فردوسی‌پور و برنامه نود شد

ساترا، سازمانی است که مستقیما زیر نظر سازمان صداوسیما اداره می‌شود و تمام برنامه‌های پخش زنده در فضای مجازی باید از این سامانه مجوز بگیرند. نام کامل آن، "سازمان تنظیم مقررات رادیویی" است. "سازمان" اما مجوز پخش برنامه ۹۹ را به  عادل فردوسی‌پور نداد.

علی سعد، سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا در حساب توییتر خود دلیل این تصمیم را رویکرد کلی ساترا در "حمایت از رسانه‌های صوت و تصویر ایرانی و محتوای بومی آن‌ها" اعلام کرد و "عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی" را از دیگر مستندات لازم برای تخصیص مجوز به هر برنامه زنده اینترنتی دانست.

پس از رد شدن درخواست مجوز برنامه ۹۹ از سوی ساترا، روزنامه آرمان ملی، در گزارشی به انتقاد از سیاست‌های سازمان صداوسیما پرداخت. این روزنامه از "پایان نداشتن کینه صداوسیما با عادل" به عنوان تنها دلیل مهم ندادن مجوز به   عادل فردوسی‌پور نوشت.

 عادل فردوسی‌پور در پاسخ به پرسش برخی از اطرفیانش که در مورد "چرایی لغو این مجوز" پرسیده بودند فقط به پاسخ اکتفا کرده است: "نو کامنت" (بدون شرح).

 عادل فردوسی‌پور به رغم محبوبیت بالایی که دارد با انتقاداتی جدی از سوی مخالفانش نیز روبرو است. از روزنامه کیهان که دی سال ۹۸ دلیل حذف شدن عادل فردوسی‌پور را "تخلفات متعدد در شبکه سه" و "واکنش نهادهای اداری" این سازمان دانست تا یکی از روزنامه‌نگاران با سابقه ورزشی که به گوشه‌ای از عملکرد عادل فردوسی‌پور نقدهایی دارد.

فرشاد کاس‌نژاد روزنامه‌نگار ورزشی ایران در رشته توییتی به عدم تخصیص مجوز به برنامه ۹۹ واکنش نشان داده است. او در یکی از توییت‌های خود می‌نویسد: "تصمیمی که صدا و سیما بعد از ۲۰ سال فرصت انحصاری درباره عادل گرفت، ۲۰ سال و ۴۰ سال پیش از نطفه درباره دیگران گرفته بود. عادل هنوز تهیه‌کننده همان رسانه است. مجوزی که برای راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی برای او صادر نشد، برای هزاران مستعدتر و داناتر از او هرگز صادر نشده است."

هفته گذشته  عادل فردوسی‌پور بعد از دریافت "جایزه دستاورد فارغ التحصیلان" در مراسم آنلاین "انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه شریف" گفت: "همیشه به دانشجوهایم می‌گفتم بمانید تا این کشور را باهم بسازیم، بعد از اسفند ۹۷ دیگر جوابی برای آنها نداشتم."

او گفته بود که بی‌دلیل و بی‌جهت او را از برنامه ورزشی ۹۰ کنار گذاشتند.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :