1399/02/20 5:45 ب ظ
کد خبر : 320398
مشارکت در پذیره نویسی صندوق های ETF کدبورسی نمی خواهد
اقتصاد ملی: تقارن فراخوان واگذاری و پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) با بیماری کرونا و توقف، احراز هویت حضوری در سامانه سجام همگی دست به دست هم دادند تا از حجم هیجانانی که در بورس، دفاتر پیشخوان دولت و بانک های عاملی که به کمک دفاتر پیشخوان آمده بودند کاسته شود.
به گزارش پایگاه خبری اقتصاد ملی:

تقارن فراخوان واگذاری و پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) با بیماری کرونا و توقف، احراز هویت حضوری در سامانه سجام همگی دست به دست هم دادند تا از حجم هیجانانی که در بورس، دفاتر پیشخوان دولت و بانک های عاملی که به کمک دفاتر پیشخوان آمده بودند کاسته شود.

 

این گونه امید برخی از افراد که می خواستند شانس خود را برروی پذیره نویسی این صندوق ها امتحان کنند ناامید شد. این در حالی است که پیش تر هم با  سامانه سجام به طور مدام و متناوب اعصاب متقاضیان را بر هم ریخته بود و گرفتن این کد برای همگان ممکن و میسر نشد و  با وجودی که نگرانی های برای تشدید تسری بیماری کرونا در دفاتر پر ازدحام پیش خوان دولت محتمل کرد، سیستم بانکی هم به کمک دفاتر آمد کدبورسی در برخی از بانک ها هم ارائه شد. افزایش تقاضا برای اخذ کد بورسی در بانک ها هم وضعیتی مشابه دفاتر پیش خوان دولت پیش آمد و نهایتا احراز هویت حضوری ملغی اعلام شد.

 

بنا به گفته فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی از آخرین مصوبات شواری عالی بورس خبر داد و توضیح داد: طبق مصوبه‌های  شورای عالی بورس از پانزدهم ، تمام مراجعات حضوری برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت به دلیل رعایت عدم فاصله‌گذاری اجتماعی لغوشده است. به دلیل ازدحام و شلوغی زیاد در دفاتر پیشخوان دولت؛ امروز مصوب شد تا احراز هویت تمامی افرادی که می‌خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام شود.

 

در عین حال که کدبورسی به چنین سرنوشتی محکوم شده است راه های دیگری فارغ از اخذکد بورسی هم برای خرید اوراق پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری یکم وجود دارد.

 

در راستای تسهیل متقاضیان خرید صندوق های سرمایه گذاری یکم، روند ورود سرمایه گذاران را تسهیل کرده است.

در حالی که صف های طولانی دریافت کد بورسی، تهدید جدی برای تسری بیماری کرونا بین مردم بود، برای کاهش حجم افراد و افزایش ایمنی، اخذ کدبورسی در بعضی از بانک ها هم مجاز شد و باز هم نتوانست هجوم سرمایه گذاران، حکایت از آن داشت که هم سامانه سجام و هم بانک ها بیش از قبل شلوغ شده اند و باز هم نقصان های در این امر بروز کرد.

 

  در همین راستا بانک تجارت به منظور تسهیل در روند پذیره نویسی و حفظ سلامتی متقاضیان به سبب شیوع بیماری کرونا با ایجاد درگاه‌های پرداخت غیرحضوری شامل پایگاه اینترنتی بانک به نشانی ، اینترنت بانک، همراه بانک، ست، پات و همچنین حضوری از طریق شعب بانک تجارت، امکان پذیره نویسی سهام دولت در بانک‌های تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را بدون نیاز به کدبورسی و تنها با کدملی از طریق صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله فراهم کرد.

 

  پذیره نویسی  این اوراقا از روز یکشنبه 14 اردیبهشت آغاز و تا ساعت 24 چهارشنبه 31 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. حداقل مبلغ پذیره‌نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی دارای کد ملی 100 هزار ریال و حداکثر مبلغ 20 میلیون ریال است. این اوراق فارغ از محدودیت سنی است و قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری مبلغ 100 هزار ریال در نظرگرفته شده است و وجوه واریزی باید مضربی از این عدد باشد.

 

   از مزایای خریداوارق از طریق بانک تجارت بهره‌مندی از تخفیف 20درصدی است حقیقی ها و حقوقی های که تمایل به خرید این اوراق دارند،  تنها با ورودحداقل اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کدپستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی پرداخت‌کننده در این سامانه ثبت نام می کنند و در سرمایه گذاری خود را انجام می دهند.

 

همانوطر که گفته شد داشتن کد معاملاتی (کدبورسی) برای پذیره‌نویسی الزامی نیست و سرمایه گذاران  برای انجام معامله این واحدها که از 2 ماه به بعد از تخصیص امکان‌پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه‌های آینده و در فرصت مناسب در سامانه سجام ثبت نام کنند و  کد معاملاتی را مطابق رویه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه دریافت و اقدام کنند.

 

اطلاعات بیشتر در این باره در به سایت بانک تجارت به نشانی www.tejaratbank.ir ثبت شده است و مراجعان می توانند،با مرکز ارتباط مشتریان به شماره 1554 هم تماس بگیرند

گزارش: معصومه افلاکی

منبع:شمانیوز
 

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :